Źle wystawiona faktura. Co dalej?

zle-wystawiona-faktura-co-dalej-2

Bywa, że w pośpiechu zrobimy coś źle, popełnimy błąd, a później nie wiemy, jak go naprawić. To samo może zdarzyć się podczas prowadzenia samodzielnej księgowości. Wielu przedsiębiorcom zdarzyło się niepoprawnie wystawić fakturę. Co należy wówczas zrobić?

Biznes pełen jest błędów, z których powinniśmy się uczyć. Niektóre są poważne, inne mniej. Do częstych pomyłek dochodzi w sprawach finansowych i podatkowych – na przykład podczas wystawiania faktur i dokumentów sprzedaży. Jak poradzić sobie z fakturą nieprawidłowo wystawioną? Czy należy ją anulować? A może można ją skorygować?

Aby unikać takich i innych pomyłek, warto postawić na niezawodny program do samodzielnej księgowości online jak na przykład: https://www.taxomatic.pl

Okazuje się, że wszystko zależy od tego, w jakim momencie dostrzegliśmy powstały z naszej winy błąd.

 

Kiedy klient nie otrzymał jeszcze faktury:

biurko w księgowościW tego typu wypadkach najlepszym wyjściem będzie po prostu anulowanie dokumentu. W polskim prawie nie ma szczegółowych zapisów dotyczących anulowania faktury, natomiast organy podatkowe dopuszczają stosowanie się do ustalonego wzoru zachowania w przypadku konieczności anulowania faktury. Ważne jednak jest to, że anulowanie dojdzie do skutku tylko, gdy:

  • faktury nie dostarczyliśmy jeszcze do klienta,
  • usługa lub towar, które fakturujemy, nie zostały dokonane,
  • wystawiający dokument zawrze na nim adnotację dotyczącą anulacji oraz jej powodu.

Warto pamiętać, że fakturę anulowaną nadal musimy przechowywać. Nie została ona przecież wycięta z całej numeracji. Musi ona pozostać w naszym archiwum jako dowód anulacji.

 

Kiedy klient otrzymał już fakturę

W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem okazuje się być korekta. W momencie, w którym nasz klient otrzyma już od nas dokument, nie jesteśmy w stanie go anulować. Możemy jednak zaalarmować go o nieprawidłowościach powstałych w naszym dokumencie. Wystawiamy wtedy tak zwaną fakturę korygującą, na której naniesiemy odpowiednie zmiany i – co ważne – dodamy podpis „Korekta”. Tylko wtedy nasze działanie będzie wiążące i prawomocne.