Przegląd kasy fiskalnej – co, jak i kiedy?

kasa fiskalna

Prowadząc swoją działalność gospodarczą, szybko zrozumiemy, jak ważnym punktem jej funkcjonowania jest kasa fiskalna. To właśnie ona umożliwia nie tylko odpowiednie ewidencjonowanie sprzedawanych produktów i usług, ale także właściwe zliczanie przychodów w poszczególnych okresach rozliczeniowych.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy sklep z artykułami spożywczymi, czy warsztat samochodowy, musimy wejść w posiadanie kasy fiskalnej. W końcu jednak nadejdzie czas, na przeprowadzenie przeglądu urządzenia. Czy wiemy, co zrobić z tym fantem?

Kwestie prawne

Warto zdać sobie sprawę z tego, że obowiązek dokonywania przeglądu kasy fiskalnej jest z góry narzucony przez polskie prawo. Co więcej, mamy nawet konkretny okres, w którym trzeba to zrobić! Najczęściej spotykanym okresem dla tego czynu jest 12 miesięcy. Ma to swoje zalety – przede wszystkim, przedłuża to czas trwania gwarancji danego urządzenia i pozwala nam na częstsze sprawdzanie prawidłowości działania wszystkich funkcji. Ich zaburzenie może być bardzo, ale to bardzo kosztowne, gdyż kasa fiskalna jest bardzo czułym urządzeniem, które zapisuje absolutnie wszystkie czynności dokonane na niej. Właśnie dlatego, przeglądu może dokonywać jedynie jedna osoba, którą jest przypisany do danej kasy serwisant. Aby bardziej szczegółowo przeczytać o przeglądach kas fiskalnych kliknij Tutaj.

Wszystko w naszych rękach

Mimo tego, że teoretycznie jesteśmy przypisani do danego serwisu kas fiskalnych, to my sami musimy pamiętać o tym, aby zgłosić z koniecznością przeprowadzenia przeglądu. Co więcej, koniecznie jest posiadanie tzw. książki serwisowej, która będzie zawierać wszystkie wpisy na temat ingerencji w pamięć fiskalną urządzenia. Pamiętajmy także o wszystkich innych możliwych „wydarzeniach”, takich jak, chociażby możliwość zapełnienia całej pamięci fiskalnej. To również nie może stać się bez żadnych działań ze strony serwisu. To właśnie tam dojdzie do zrealizowania całej procedury.

Podsumowanie

Serwis kasy fiskalnej jest absolutnie obowiązkowym elementem życia każdego urządzenia. Warto o tym pamiętać, gdyż niedopilnowanie tego faktu jest traktowane jako wykroczenie przeciwko Skarbowi Państwa i może być karane pokaźną grzywną. W naszym interesie powinno być to, aby nie dopuścić do niepotrzebnej wizyty przedstawicieli Urzędu Skarbowego, a świetnym sposobem na zminimalizowanie ilości tych „spotkań” jest pilnowanie odpowiednie ich terminów przeprowadzania serwisów.