Kantor internetowy czy stacjonarny – który będzie lepszym wyborem?

Banknoty Euro leżące na stole

Naturalnym jest, że chcąc wymienić walutę, szukamy takiego rozwiązania, które zaoferuje nam najbardziej atrakcyjne warunki transakcji. Jeszcze kilka lat temu oczywistym wyborem był spacer po mieście w poszukiwaniu taniego kantoru stacjonarnego, natomiast obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się kantory internetowe. Czy słusznie? Poniżej postaramy się przedstawić zalety i wady obu rozwiązań.

Wygoda i szybkość transakcji

Pod względem wygody, zdecydowanie wygrywają platformy internetowe i nie mu ku temu żadnych wątpliwości. Kantory działające za pośrednictwem sieci umożliwiają wymianę waluty bez konieczności wychodzenia z domu, w dogodnym dla nas terminie. Jest to szczególny atut dla wszystkich mieszkańców okolic, w których nie ma kantoru. To rozwiązanie docenią także osoby, które mieszkają w większych miastach, gdzie liczba tego typu obiektów jest tak wielka, że aż zachęca do odbycia wyprawy po „święty gral” (na którą często brakuje czasu).

Klkulator, banknoty Euro i lupa położona na nich

Biorąc pod uwagę kryterium szybkości transakcji, zdecydowanie wygrywają rozwiązania sieciowe. Aby wymienić walutę, wystarczy zarejestrować się, zweryfikować swoje konto, a następnie można już przystąpić do kupna i sprzedaży. Większość usługodawców gwarantuje natychmiastowe przelewy, dzięki którym pieniądze możemy mieć na koncie nawet w ciągu kilkunastu minut od zawarcia transakcji.

Opłacalność

Tutaj kolejny plus dla kantorów internetowych, w których wartości walut odświeżane są nawet co kilkanaście sekund. Dzięki temu, że mamy pełen wgląd np. w aktualny kurs korony szwedzkiej, otrzymujemy możliwość dowolnego wyboru momentu, w którym wymienimy walutę. Niekiedy ma to kluczowy wpływ na opłacalność transakcji. Nie można też zapomnieć o tym, że platformy działające w sieci oferują znacznie korzystniejszy spread – czyli różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży – niż placówki stacjonarne oraz banki.

Kantory internetowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na zmaksymalizowaniu potencjalnych zysków lub oszczędzeniu pieniędzy podczas wymiany walut.

Bezpieczeństwo

W przypadku bezpieczeństwa obu rozwiązań sprawa nie jest aż taka prosta. Przemieszczanie się po mieście z gotówką wiąże się z ryzykiem rabunku, podobnie jak przebywanie w kantorze stacjonarnym. Trzeba jednak przyznać, że do większości napadów dochodzi w trakcie nocy, więc prawdopodobieństwo stania się ofiarą w trakcie dnia nie jest aż tak wysokie.

Ręce mężczyzny siedzącego przy komputerze

Wiarygodne kantory internetowe (np. https://nordiqa.com) dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, implementując na swoich witrynach odpowiednie certyfikaty szyfrujące wszelkie przesyłane dane, a ponadto wymagają dwustopniowej weryfikacji każdej transakcji, np. za pomocą kodu w wiadomości SMS. Jednocześnie są one narażone na działania cyberprzestępców, a ich użytkownicy – na ataki phishingowe.

Werdykt – podsumowanie

W naszym zestawieniu zdecydowanie wygrywają kantory internetowe. Wydaje się, że są one przyszłością rynku wymiany walut, a stacjonarne obiekty wkrótce odejdą do lamusa.