Jaki monitoring GPS do floty pojazdów?

Sprawne zarządzanie flotą samochodową wiąże się z kilkoma działaniami, o których każdy profesjonalny fleet manager powinien pamiętać. Jest to między innymi szczegółowa analiza raportów i umiejętne wyciąganie wniosków, monitorowanie sytuacji na drodze i szybkie reagowanie. Oprócz tego jednym z ważniejszych aspektów jest zainstalowanie oprogramowania do monitoringu GPS.

Co to jest flota samochodowa?

Flota (inaczej tabor samochodowy) to zespół wszelkich pojazdów, które są użytkowanie lub wynajmowanie przez jedną firmę. W zależności od tego, czym się firma zajmuje, flota pełni różne funkcje np. transportowe (przewóz produktów do klienta lub przewóz osób). Flota, ze względu na rodzaj pojazdów, może być osobowa lub ciężarowa. Najczęściej floty samochodowej używają sieci taksówek, wypożyczalnie samochodów lub firmy transportowe. Rodzaj floty należy dopasować do potrzeb i formy działalności. Tabor osobowy najlepiej sprawdzi się właśnie w sieci taksówek, natomiast flota ciężarowa w firmie transportowej, dostarczającej produkty do klienta. Czasami zdarza się, że flota osobowa stanowi dodatek lub premię dla kierowników działów. Tabor może pełnić więc funkcję czysto motywacyjną.

Co to jest monitoring GPS?

W każdym pojeździe instaluje się lokalizatory GPS, które za pomocą transmisji danych przesyłają informacje do aplikacji. Coraz częściej aplikacje są dostępne na telefonach z systemem Android oraz IOS. Wyświetlane informacje to na przykład aktualne położenie pojazdu, czas pracy i przerw kierowcy, czy też zużycia paliwa i najwygodniejsze trasy.

źródło: https://www.verizonconnect.com/pl/rozwiazania/monitoring-gps

Jakie są korzyści z monitoringu GPS?

Choć sam pomysł kontrolowania kierowców w tak wielu aspektach ich pracy jest dosyć kontrowersyjny, nie można odmówić korzyściom, które z tego systemu wypływają. A są to m.in.:

  • Otrzymywanie aktualnych tras,
  • Kontrola zużycia paliwa,
  • Monitorowanie stylu jazdy kierowcy (np. przekraczanie prędkości)
  • Bardziej ekonomiczna jazda,
  • Kontrola czasu pracy i przerw pracownika,
  • Otrzymywanie szczegółowych raportów.

Z monitoringu GPS korzysta również pracownik, chociażby z tego, że na bieżąco otrzymuje zaktualizowane trasy. O wiele łatwiej przebiega rozliczanie się z pracownikiem i komunikacja (która przebiega za pomocą aplikacji).

Jakie funkcje powinien mieć dobry system do monitoringu GPS?

Podsumowując, oprogramowanie do monitoringu GPS powinno dostarczać takich właśnie informacji, jak aktualne położenie pojazdu, zapisywanie czasu pracy kierowcy, zużycie paliwa. Im czytelniejsze raporty, tym lepiej. Dzięki nim fleet manager może wyciągać wnioski, określać tendencje na rynku i wprowadzać adekwatne zmiany, które mogą przyczynić się do wzrostu efektywności pracy firmy.