Cięcie CNC – jakimi metodami?

O tym, że dzisiejszy przemysł byłby niczym bez technologii cięcia komputerowego CNC, wie chyba każdy zainteresowany tym tematem. Nie da się ukryć, że ten sposób cięcia pozwala na znacznie więcej niż tradycyjne metody. Dziś zastanowimy się, w jaki sposób można używać CNC, by wydobyć z niego jak najwięcej dobrego.

Cięcie CNC może odbywać się według czterech głównych metod: tlenowej, plazmowej, laserowej i z wykorzystaniem strumienia wody. Każda z nich nadaje się do różnych rzeczy. Jak wiadomo – współczesny rynek jest ogromny, wykorzystuje różne surowce i wytwarza różne materiały. Dlatego właśnie obecność tych czterech filarów jest jak najbardziej potrzebna.

Na czym jednak każdy z nich polega? I co warto ciąć z wykorzystaniem konkretnej metody?

Cięcie plazmowe:

Cięcie to idealnie sprawdzi się podczas pracy na blachach grubszych. Jest ono dość szybkie, ale czasem nie wykrawa elementów z taką dokładnością, z jaką byśmy chcieli. Dlatego właśnie cienkie blachy nie uzyskają doskonałego efektu. Mówi się, że średnio cięciem plazmowym powinno się ciąć blachy o grubości 6-40mm.

Sprawdź ofertę na stoły do cięcia CNC https://ekod.com.pl/oferta/ciecie-cnc/

Cięcie tlenowe:

Jest najstarszym rodzajem cięcia i zdecydowanie polecanym na początek. Warto używać go do wycinania blach stalowych, których grubość nie przekracza 30 centymetrów. Warto wiedzieć, że mimo wolnego procesu, cięcie tlenowe jest bardzo wydajne. Pozwala bowiem na używanie kilku palników naraz!

Cięcie laserowe:

Korzystając z przeciętnego sprzętu do cięcia laserowego możemy z powodzeniem wycinać elementy z blach o grubości 25-30mm. Stawiając jednak na sprzęt wysokiej jakości, nie musimy martwić się o te granice. Warto wiedzieć, że cięcie laserowe nie należy do procesów najszybszych, ale na pewno jest dość dokładne i pozwoli nam uzyskać elementy o bardzo dobrym wykończeniu.

Cięcie strumieniem wody:

Tylko z pozoru brzmi tajemniczo. Cięcie to wykorzystuje się głównie do cięcia stali miękkiej, jednak można nim pracować na blachach grubych – dochodzących nawet do 200mm. Na pewno warto mieć na uwadze, że cięcie strumieniem wodnym nie należy do najtańszych operacji. Mają na to wpływ głównie ceny sprzętu do tego rodzaju cięcia.