Błędy przy projektowaniu sklepu internetowego

pieniądze z internetu

W dzisiejszych czasach e-commerce, czyli sprzedaż internetowa wydaje się dla wielu z nas prawdziwą żyłą złota. Czemu nie wykorzystać tego, że stale jesteśmy połączeni z Internetem czy to z poziomu komputera, tabletu czy telefonu i nie przekuć tego w biznesową okazję?

Samo postawienie sklepu to prosta sprawa, lecz to aby był on atrakcyjny i zatrzymał klienta? Pozwólcie, że opiszemy dziś najważniejsze pomyłki w projektowaniu sklepów internetowych.

Czas ładowania strony

czas ładowania stronyZaczniemy od tego, co jest niedoceniane przez wielu ludzi biznesu, czyli czasie ładowania strony. Co z tego, że nasz sklep jest świetnie przygotowany i wyposażony, skoro aby załadował on wszystkie treści, musimy czekać co najmniej kilka sekund? To pozornie mało czasu, jednak przy stronach internetowych to naprawdę wieczność! Można to bardzo łatwo zniwelować poprzez odpowiednią optymalizację treści sklepu, a zwłaszcza grafik, które bywają naprawdę mordercze dla pamięci podręcznej urządzenia!

Archaiczna szata graficzna

Przestarzały wygląd strony to coś, co potrafi zniechęcić nawet najbardziej zdeterminowanego klienta. Wystarczy kilka sekund po spojrzeniu na nieestetycznie wyglądającą stronę, aby kursor naszej myszki w nieunikniony sposób kierował się na „zamknij”. Większość z nas jest estetami i lubimy patrzeć na to, co ładne, dlatego modny i estetyczny design zgodny z wyczuciem smaku to konieczność. W końcu nie chcemy odstraszać każdego użytkownika?

Niejasna nawigacja

Ostatnim z wymienionych problemów będzie bardzo popularne określenie „braku intuicyjnej nawigacji”. Chodzi tutaj o stawianie tzw. user experience i tego, jak on doświadcza wszystko na danej stronie. Między innymi, chodzi tutaj o to, jak poruszamy się po sklepie: czy musimy zastanawiać się, gdzie należy kliknąć? Czy długo zajmuje nam szukanie odpowiednich opcji? Czy formularz zapłaty jest jasny i klarowny? Lepiej to przetestować, zanim oddamy to w ręce klientów.

Podsumowanie

Jak w przypadku każdej strony musimy absolutnie zminimalizować ilość występujących błędów. Nie chodzi tutaj tylko o fakt posiadania perfekcyjnego projektu, ale przede wszystkim o nasz zysk. Dobrze stworzony sklep da nam ogromną szansę na zyskanie dużej ilości klientów. A dobrze wiemy, że gdy często będą oni odwiedzać nasz sklep, tym większa szansa na dokonanie transakcji!