Agencje interaktywne – kilka słów o marketingu XXI wieku

agency-1181332_1920

Na fali boomu ostatnich kilku lat w Polsce zaczęło powstawać coraz więcej agencji reklamowych. Jednak tradycyjne agencje działające na obszarach wyłącznie rzeczywistych, niewirtualnych stają się powoli anachroniczne i mało użyteczne dla większości firm chcących skorzystać z usług marketingowych. Okazuje się bowiem, że cały świat konsumencki przemieścił się w sfery wirtualne, czyniąc Internet najlepszym miejscem na reklamę godną XXI wieku.

Takie agencje, które działają w Internecie jak np. ROXX, a ich przedsięwzięcia są oparte głównie o rzeczywistość wirtualną, nazywamy agencjami interaktywnymi. Stwierdzenie to, pełne ogólnikowości, wymagałoby jednak rozszerzenia i zgłębienia. Oto, czym dokładniej zajmuje się agencja interaktywna:

  • przygotowywanie kampanii reklamowych w Internecie,
  • promowanie firm w Internecie,
  • tworzenie i audyt stron WWW,
  • pozycjonowanie tychże stron,
  • hosting,
  • tworzenie sklepów internetowych,
  • obsługa portali społecznościowych,
  • projektowanie systemów B2B oraz e-commerce,
  • konsulting internetowy.

Warto wiedzieć, że niektóre agencje mogą specjalizować się tylko w wybranych działaniach z powyższej dość długiej listy. Oferty są wtedy skupione na konkretnych celach i usługach, jakie mieszczą się w zakresie kompetencji danej agencji.

Kto korzysta z usług agencji interaktywnych?

W dzisiejszych czasach… każdy przedsiębiorca powinien. Ale czy każdy to robi? Nie. A to duży błąd. Przecież działania marketingowe w sieci liczą się już na dosłownie każdym gruncie gospodarczym. Małe, średnie i duże firmy korzystają z usług agencji interaktywnych. Należy pamiętać jednak, że aby korzystać z ich ofert, wypada posiadać własną stronę internetową lub zlecić jej wykonanie. Trudno bowiem promować w sieci coś, czego nawet w niej nie ma. Dziś najważniejszy jest wizerunek marki. Jego budowanie trzeba zacząć od stworzenia strony internetowej lub bloga firmy. Wtedy możemy kolejno przystępować do coraz bardziej zaawansowanych działań reklamowych, by dołączyć do najlepszych w naszej dziedzinie.

Czy korzystanie z usług agencji interaktywnej jest opłacalne?

Jeśli by nie było, agencje interaktywne nie miałyby prawa bytu. Odpowiedź na powyższe pytanie sama nasuwa się na myśl i brzmi: tak, jest to opłacalne. Aktualnie niemalże każdy klient posiada dostęp do Internetu i chętnie korzysta z jego zasobów. W perspektywie skorzystania z jakiejś usługi bądź zakupienia jakiegoś produktu sięga po opinie internautów i dopiero wtedy podejmuje decyzję. Podobna rzecz ma się wtedy, kiedy klient nie ma jeszcze wiedzy na temat danego rynku i dopiero poszukuje zleceniobiorcy. W takich wypadkach najkorzystniejsze jest pozycjonowanie stron, które ułatwi potencjalnemu konsumentowi trafienie na naszą, a nie inną, ofertę.