6 etapów w drodze po kredyt od banku

Branie kredytu w banku – czy to hipotecznego, czy też inwestycyjnego albo zwykłego gotówkowego wiąże się z koniecznością przejścia wszystkich procedur. Składa się na nie 6 etapów ustalonych przez bank, które należy przejść. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam wszystkie z nich i krótko scharakteryzujemy – tak, abyście mogli bez wątpliwości ruszyć do banku po swoją pożyczkę.

Niemalże każde oficjalne postępowanie poparte dokumentami przewiduje regulamin, a w związku z nim również obecność etapów, których nie da się pominąć. Taka sytuacja ma miejsce również w kontekście kredytów udzielanych przez banki. Niezależnie więc od tego, czy starasz się o kredyt konsumencki na zakup nowego ekspresu do kawy, czy też kredyt inwestycyjny na zakup nowego samochodu do firmy, musisz liczyć się z obecnością 6 kroków. Oto one:

ETAP 1: wnioskowanie

Na pierwszym etapie naszej przygody z kredytem bankowym będziemy musieli złożyć wniosek o kredyt. Każdy typ kredytu będzie charakteryzował się innego rodzaju wnioskiem i wymagał będzie innych dokumentów dodatkowych. W ogólnej sytuacji jednak możemy przyjąć, że wniosek zawierać musi dane takie jak: kwota potrzebnego nam kredytu, jego cel (a więc na przykład zakup pralki), okres spłaty (np. 24 miesiące), termin spłaty zobowiązania, informację o ogólnym zadłużeniu, a także dokładne informacje o naszej sytuacji ekonomicznej oraz naszą propozycję zabezpieczenia kredytu (np. żyrantem czy też nieruchomością).

ETAP 2: bank dokonuje analizy

Bank, po otrzymaniu od nas wniosku wraz z kompletem dokumentów, przystępuje do analizy informacji. Na tym etapie badane są takie wartości jak nasza zdolność kredytowa, na podstawie której bank obliczy nam maksymalną dostępną kwotę kredytu dla nas, a także wskaźnik ryzyka, jakie poniesie bank, udzielając nam pożyczki. Warto pamiętać, że ten etap jest kluczowy. To od niego zależy, czy cała akcja zakończy się powodzeniem czy też na tym etapie nasza droga się skończy. Zanim wyślemy bankowi dane do analizy warto samodzielnie obliczyć orientacyjną zdolność kredytową – na przykład za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej online.

ETAP 3: bank podejmuje decyzję

Ten etap jest najkrótszy. Na jego poziomie bank podejmuje ostateczną decyzję odnośnie tego, czy pożyczać nam pieniądze i jak wysoka kwota wchodzi w grę. Zostaniemy poinformowani przez pracownika banku o decyzji za pomocą telefonu bądź Internetu i zaproszeni na spotkanie, podczas którego nastąpi podpisanie umowy.

ETAP 4: podpisujemy umowę

Kluczowym momentem brania kredytu jest podpisanie ostatecznej umowy z bankiem. Od tego momentu stajemy się już pełnoprawnymi kredytobiorcami, którzy mają swoje prawa jak i obowiązki. Warto pamiętać, by na spotkanie dotyczące podpisania umowy kredytowej przynieść wszystkie potrzebne dokumenty.

ETAP 5: wypłata środków kredytowych

Na tym etapie otrzymamy środki pieniężne, o które wnioskowaliśmy. Zostaną one wypłacone w takiej formie, w jakie zostało to uwzględnione w umowie z bankiem. Wszystko zależy od wysokości kwoty i celu jej spożytkowania. Najczęściej jest to jednak przelew na konto kredytobiorcy, a w przypadkach kredytów hipotecznych często stosuje się przelew na konto sprzedającego mieszkanie.

ETAP 6: bank weryfikuje cel

Czasami zdarza się, że banki weryfikują cele, na jakie przeznaczane zostają środki z kredytu. Wówczas wymagają potwierdzenia, że pieniądze zostały spożytkowane w taki sposób, o jakim mówi umowa kredytu.

 

Artykuł powstał we współpracy z https://www.expander.pl